Można by pomyśleć, że fotowoltaika (lub PV, jak się ją powszechnie nazywa) to bardzo skomplikowana technologia. Prawda jest jednak zupełnie inna. Fotowoltaika (panele słoneczne) przekształca światło słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną przy użyciu materiałów półprzewodnikowych, takich jak krzem. Najprościej można to wyjaśnić w ten sposób, że gdy światło słoneczne uderza w ogniwo słoneczne, uwalniane są elektrony, które z kolei generują prąd elektryczny.
Jeśli masz zainstalowany system fotowoltaiczny, wytworzony prąd będzie dostarczany bezpośrednio do Twojego domu, gdzie może zasilać urządzenia i oświetlenie. Jeśli jesteś podłączony do sieci energetycznej, nadwyżka energii, która nie została zużyta przez Twój dom, jest oddawana do sieci, co jeszcze bardziej obniża Twoje rachunki za prąd.
Co to jest taryfa gwarantowana (feed-in)?
Taryfa gwarantowana (feed-in tariff) to cena, jaką jako producent zielonej energii otrzymujesz za swoją energię elektryczną. Oficjalne taryfy gwarantowane są ustalane przez organy rządowe w każdym kraju i różnią się w zależności od kraju. W niektórych krajach, takich jak Niemcy i Włochy, taryfa gwarantowana jest stałą kwotą, która obowiązuje wszystkich producentów energii ekologicznej. W innych krajach, takich jak Francja i Hiszpania, istnieje wiele różnych taryf, które mają zastosowanie do różnych osób w zależności od ilości produkowanej przez nie energii elektrycznej (np. wyższa stawka dla osób korzystających z turbin wiatrowych niż z paneli słonecznych).
Jeśli masz pieniądze, rozważ inwestycję w fotowoltaikę.
Energia słoneczna jest efektywnym rozwiązaniem zarówno dla właścicieli domów, jak i najemców. W przypadku systemów wysokiej klasy cena jest na tyle niska, że opłacanie jej z własnej kieszeni w dwuletnich ratach lub innych dłuższych okresach zaczyna mieć sens w celu uzyskania znacznych oszczędności. Okres zwrotu z inwestycji wynosi zazwyczaj ponad pięć lat, co oznacza, że system fotowoltaiczny w budynkach mieszkalnych może się zwrócić już w trzecim roku. Gdy system zostanie w pełni wykorzystany, można się spodziewać, że rachunki za energię elektryczną znacznie spadną.
Wyposażenie stosowane w systemach fotowoltaicznych różni się w zależności od urządzenia, jednak podstawowy proces pozostaje niezmienny dla wszystkich producentów: światło słoneczne pada na panel i zamienia się w energię elektryczną za pośrednictwem półprzewodników (z tworzywa sztucznego lub szkła), zwanych ogniwami słonecznymi lub fotowoltaicznymi. W niektórych przypadkach, zamiast montować ogniwa na panelu, wbudowuje się je w strukturę budynków i domów. Są to tzw. fotowoltaika zintegrowana z budynkiem (BIPV).
Wraz ze wzrostem popularności energii słonecznej ta branża stała się jedną z najszybciej rozwijających się w Polsce.
Mnie przekonuje sam fakt uzależnienia się od paliw kopalnych i poszanowanie dla środowiska.